MAY'21 WINNERS & NOMINEES 

film in FOCUS Logo.png

official selection

winners

best short film

Water Demon

Water Demon

NOMINEE - Best Short Film

Crocodile

Crocodile

NOMINEE - Best Short Film

Brother Troll

Brother Troll

WINNER - Best Short Film

best animation

The Coincidental Killing of a Cat by an Unworldly Tune

The Coincidental Killing of a Cat by an Unworldly Tune

NOMINEE - Best Animation

The Boy and The Mountain

The Boy and The Mountain

WINNER - Best Animation

On / Off

On / Off

NOMINEE - Best Animation

best documentary

It's Just Me

It's Just Me

WINNER - Best Documentary

Circuits of Care: Ageing and Japan's Robot Revolution

Circuits of Care: Ageing and Japan's Robot Revolution

NOMINEE - Best Documentary

A Community, Fighting

A Community, Fighting

NOMINEE - Best Documentary

best actor

Crocodile

Crocodile

Category NOMINEE: Joel Chavez

Brother Troll

Brother Troll

Category WINNER: Búi Dam

Category NOMINEE: Nicolaj Falck

best actress

Water Demon

Water Demon

Category NOMINEES:

Sheen Khan

Ahmareen Anjum

Crocodile

Crocodile

Category WINNER:

Sarah Baumgartner

best director

Water Demon

Water Demon

NOMINEE - Best Director

Crocodile

Crocodile

NOMINEE - Best Director

Brother Troll

Brother Troll

WINNER - Best Director

best screenplay

Water Demon

Water Demon

NOMINEE - Best Screenplay

The Boy and The Mountain

The Boy and The Mountain

NOMINEE - Best Screenplay

Brother Troll

Brother Troll

WINNER - Best Screenplay

best editor

Water Demon

Water Demon

NOMINEE - Best Editor

Crocodile

Crocodile

NOMINEE - Best Editor

Brother Troll

Brother Troll

WINNER - Best Editor

best cinematography

Habitat

Habitat

NOMINEE - Best Cinematography

Crocodile

Crocodile

NOMINEE - Best Cinematography

Brother Troll

Brother Troll

WINNER - Best Cinematography

best original score

The Boy and The Mountain

The Boy and The Mountain

NOMINEE - Best Original Score

Habitat

Habitat

NOMINEE - Best Original Score

Brother Troll

Brother Troll

WINNER - Best Original Score